17-S550B-C
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
17-S550B-C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 17-S550B-C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 17-S550B-C
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description CBL TIE LOCKING BK 50LB 1.8'
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.189" (4.80mm)
Tensile Strength:50 lbs (22.68 kg)
Series:17
Packaging:100 per Pkg
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Length - Approximate:21.75"
Length - Actual:1.804' (550.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:UV Resistant
Detailed Description:Standard, Locking Black 6.33" (160.90mm) 0.189" (4.80mm) 50 lbs (22.68 kg) 1.804' (550.00mm)
Color:Black
Bundle Diameter:6.33" (160.90mm)