17-EHD550N-C
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
17-EHD550N-C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 17-EHD550N-C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 17-EHD550N-C
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description CBL TIE LOCKING NAT 175LB 1.8'
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.346" (8.80mm)
Tensile Strength:175 lbs (79.40 kg)
Series:17
Packaging:100 per Pkg
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Length - Approximate:21.75"
Length - Actual:1.804' (550.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:Standard, Locking Natural 6.44" (163.50mm) 0.346" (8.80mm) 175 lbs (79.40 kg) 1.804' (550.00mm)
Color:Natural
Bundle Diameter:6.44" (163.50mm)