16VT210SSU
Hamlin / Littelfuse
16VT210SSU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16VT210SSU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16VT210SSU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 2.1A STRAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Size / Dimension:0.866" L x 0.201" W (22.00mm x 5.10mm)
Series:POLY-FUSE®, VT
Resistance - Post Trip (R1) (Max):60 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):18 mOhms
Package / Case:Strap
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 2.1A Ih User Defined Strap
Current - Trip (It):4.7A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):2.1A