16SVPA39MAAY
Panasonic
16SVPA39MAAY
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16SVPA39MAAY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16SVPA39MAAY
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 39UF 20% 16V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:OS-CON™, SVPA
Ripple Current @ Low Frequency:123mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.46A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:P122164TR
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):24 mOhm
Detailed Description:39µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 24 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:39µF