16ST475K4532-ND
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16ST475K4532-ND with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16ST475K4532-ND
Manufacturer Rubycon
Description CAP FILM 4.7UF 10% 16VDC 1812
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:16V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series:PMLCAP®, ST
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Other Names:16ST475K4532X
16ST475K4532X-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.063" (1.60mm)
Features:-
Dielectric Material:Acrylic, Metallized
Detailed Description:4.7µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 1812 (4532 Metric)
Capacitance:4.7µF