16SEPC470M+T
Panasonic
16SEPC470M+T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16SEPC470M+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16SEPC470M+T
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:OS-CON™, SEPC
Ripple Current @ Low Frequency:305mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:P16383TB
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10 mOhm
Detailed Description:470µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 10 mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:470µF