16SEPC220MD
Panasonic
16SEPC220MD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16SEPC220MD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16SEPC220MD
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V T/H
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:OS-CON™, SEPC
Ripple Current @ Low Frequency:207.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.15A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:P16296
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):13 mOhm
Detailed Description:220µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 13 mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF