16SEP330M
Panasonic
16SEP330M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16SEP330M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16SEP330M
Manufacturer Panasonic
Description Cap Aluminum 330uF 16V 20% (10 X 13mm) Radial 5mm 0.016 Ohm 4720mA 3000h 105 C Bulk
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 40517 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:OS-CON™, SEP
Ripple Current @ Low Frequency:236mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.72A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:P16288
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):16 mOhm
Detailed Description:330µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 16 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF