16R185BPR
Hamlin / Littelfuse
16R185BPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16R185BPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16R185BPR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 1.85A RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs6000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:10s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, USBR
Resistance - Post Trip (R1) (Max):90 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):30 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:16R185BPR-ND
16R185BPRTB
16R185BPRTR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.618" (15.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.85A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):3.7A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.85A