16R135BPR
Hamlin / Littelfuse
16R135BPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16R135BPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16R135BPR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 1.35A RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:4.5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, USBR
Resistance - Post Trip (R1) (Max):120 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:16R135BPR-ND
F5545TB
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.35A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):2.7A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.35A