16R1200GH
Hamlin / Littelfuse
16R1200GH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16R1200GH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16R1200GH
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 12A RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 448 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:7.5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.689" L x 0.138" W (17.50mm x 3.50mm)
Series:POLY-FUSE®, 16R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):8.6 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):3.3 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:16R1200G
F3190
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 12A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):20.4A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):12A