16R1000GMR
Hamlin / Littelfuse
16R1000GMR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16R1000GMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16R1000GMR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 964 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:6s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, 16R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):10.2 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):4 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:F5543CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.992" (25.20mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 10A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):17A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):10A