16MS56.8MEFCTZ4X5
Rubycon
16MS56.8MEFCTZ4X5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16MS56.8MEFCTZ4X5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16MS56.8MEFCTZ4X5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 6.8UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:MS5
Ripple Current @ Low Frequency:13mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:19.5mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:6.8µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:6.8µF