16MS533MEFC6.3X5
Rubycon
16MS533MEFC6.3X5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16MS533MEFC6.3X5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16MS533MEFC6.3X5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:MS5
Ripple Current @ Low Frequency:51mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:76.5mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-4048
16MS533MEFC6.3X5-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:33µF