16JZV47M5X6.1
Rubycon
16JZV47M5X6.1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16JZV47M5X6.1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16JZV47M5X6.1
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:JZV
Ripple Current @ Low Frequency:54.4mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:170mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:700 mOhms
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF