Amphenol Spectra-Strip
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 169-2832-050 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 169-2832-050
Manufacturer Amphenol Spectra-Strip
Description CBL RIBN 50COND TWISTPAIR 5'
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Wire Gauge:28 AWG
Voltage:300V
Shielding:Shielded
Series:Twist 'N' Flat®
Ribbon Width:2.526" (64.16mm)
Ribbon Thickness:0.042" (1.07mm)
Ratings:-
Pitch:0.050" (1.27mm)
Other Names:SS50LF-5
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Conductors:50 (25 Pair Twisted)
Length:5.0' (1.52m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:Multiple
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Insulation Resistance:10 GOhm
First Conductor Mark:-
Features:-
Detailed Description:Flat Ribbon Cable Multiple 50 (25 Pair Twisted) Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Twisted Pair, Round Jacket 5.0' (1.52m)
Current Rating:1.3A
Conductor Strand:7 Strands / 36 AWG