167682K400A-F
Cornell Dubilier Electronics
167682K400A-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 167682K400A-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 167682K400A-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Series:167
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:6800pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:6800pF