167102J630A-F
Cornell Dubilier Electronics
167102J630A-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 167102J630A-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 167102J630A-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Series:167
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:167102J630A-F-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1000pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1000pF