163CMQ080
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
163CMQ080
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 163CMQ080 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 163CMQ080
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 80V 80A TO249AA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 36 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.17V @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80V
Supplier Device Package:TO-249AA
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-249AA
Other Names:163CMQ080SMC
163CMQ080SMC-ND
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 80A Chassis Mount TO-249AA
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.5mA @ 80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):80A