Weidmuller
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1637540000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1637540000
Manufacturer Weidmuller
Description TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Strip Length:7mm
Wire Gauge or Range - mm²:0.5-2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG:12-26 AWG
Voltage - UL:300V
Voltage - IEC:400V
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In)
Termination Style:Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve)
Series:Omnimate BL
Screw Size:-
Positions Per Level:21
Plug Wire Entry:90°
Pitch:0.197" (5.00mm)
Packaging:Bulk
Other Names:BLZ 5.00/90/21B BK
Operating Temperature:-
Number of Positions:21
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:1.059" (26.90mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Header Orientation:-
Features:Retention Latches (Wire Side)
Detailed Description:21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:10A
Current - IEC:15A