160USG3300MEFC35X45
Rubycon
160USG3300MEFC35X45
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 160USG3300MEFC35X45 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 160USG3300MEFC35X45
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:USG
Ripple Current @ Low Frequency:5.75A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.625A @ 10kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3300µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3300µF