160TXW82MEFC10X25
Rubycon
160TXW82MEFC10X25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 160TXW82MEFC10X25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 160TXW82MEFC10X25
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 82UF 20% 160V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:TXW
Ripple Current @ Low Frequency:430mA @ 120Hz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-1115
160TXW82MEFCEFR10X25
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.083" (27.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:82µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:82µF