160LEX5.6MEFC6.3X11
Rubycon
160LEX5.6MEFC6.3X11
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 160LEX5.6MEFC6.3X11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 160LEX5.6MEFC6.3X11
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 5.6UF 20% 160V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 724 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:LEX
Ripple Current @ Low Frequency:52mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:104mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-2693
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:5.6µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
Capacitance:5.6µF