160CMQ035
Electro-Films (EFI) / Vishay
160CMQ035
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 160CMQ035 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 160CMQ035
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE SCHOTTKY 35V 160A TO249AA
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:860mV @ 160A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):35V
Supplier Device Package:TO-249AA
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-249AA
Other Names:*160CMQ035
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 35V 160A Chassis Mount TO-249AA
Current - Reverse Leakage @ Vr:5mA @ 35V
Current - Average Rectified (Io):160A
Capacitance @ Vr, F:2600pF @ 5V, 1MHz