160394J100F-F
Cornell Dubilier Electronics
160394J100F-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 160394J100F-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 160394J100F-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Series:160
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.39µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.39µF