15ST120U
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15ST120U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 15ST120U
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 15V 1.2A STRAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Series:POLY-FUSE®, ST
Resistance - Post Trip (R1) (Max):220 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):85 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Strap
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:User Defined
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.2A Ih User Defined Strap
Current - Trip (It):2.7A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.2A