15LR260SU
Hamlin / Littelfuse
15LR260SU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15LR260SU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 15LR260SU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 15V 2.6A STRAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.866" L x 0.205" W (22.00mm x 5.20mm)
Series:POLY-FUSE®, LR
Resistance - Post Trip (R1) (Max):63 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):20 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Strap
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:User Defined
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 2.6A Ih User Defined Strap
Current - Trip (It):5.8A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):2.6A