15KPA60ATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
15KPA60ATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15KPA60ATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 15KPA60ATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 60V 97.4V P600
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:97.4V
Voltage - Breakdown (Min):67V
Unidirectional Channels:1
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:15KPA60ATRSMC
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):155A