15KPA24C-B
Hamlin / Littelfuse
15KPA24C-B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15KPA24C-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 15KPA24C-B
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 24V 42.74V P600
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.74V
Voltage - Breakdown (Min):25.27V
Type:Zener
Supplier Device Package:P600
Series:15KPA
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Packaging:Bulk
Package / Case:P600, Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):371A