15KPA160CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
15KPA160CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15KPA160CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 15KPA160CATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 160V 258.6V P600
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:258.6V
Voltage - Breakdown (Min):178.7V
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:15KPA160CATRSMC
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):58.4A