15KPA120A
Hamlin / Littelfuse
15KPA120A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 15KPA120A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 15KPA120A
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 120V 192.3V P600
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 797 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):120V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:192.3V
Voltage - Breakdown (Min):134V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:P600
Series:15KPA
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:15KPA120ACT
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):78.5A