HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 156-04601 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 156-04601
Manufacturer HellermannTyton
Description CABLE TIE/EDGE CLIP 50LB 5.9"
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.181" (4.60mm)
Tensile Strength:50 lbs (22.68 kg)
Series:-
Packaging:500 per Pkg
Other Names:89306276876
T50SOSEC19
Mounting Type:Edge Clip
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate:6.00"
Length - Actual:0.492' (150.00mm, 5.91")
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Heat Stabilized
Detailed Description:Standard, Locking Black 1.22" (31.00mm) 0.181" (4.60mm) 50 lbs (22.68 kg) 0.492' (150.00mm, 5.91")
Color:Black
Bundle Diameter:1.22" (31.00mm)