Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1554216010 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1554216010
Manufacturer Affinity Medical Technologies - a Molex company
Description CABLE ETHERNET5E 4X2X#24 100M
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
Data sheet
Wire Gauge:24 AWG
Voltage:600V
Usage:Industrial, Network
Shield Type:Foil, Braid
Shield Material:Aluminum; Copper, Tinned
Shield Coverage:100%, 80%
Series:Flamar 155421
Ratings:UL Style 21215
Other Names:WM15680-100
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Number of Conductors:8 (4 Pair Twisted)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Length:328.1' (100.0m)
Jacket Color:Teal
Jacket (Insulation) Thickness:-
Jacket (Insulation) Material:Weld-Slag Oil Resistant (WSOR)
Jacket (Insulation) Diameter:0.307" (7.80mm)
Features:-
Detailed Description:8 (4 Pair Twisted) Conductor Multi-Pair, Cat5e Cable Teal 24 AWG Foil, Braid 328.1' (100.0m)