153CMQ100
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
153CMQ100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 153CMQ100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 153CMQ100
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description POWER MODULE 100V TO-249
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.19V @ 150A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:TO-249
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-249AA (Modified), D-60
Other Names:1655-1898
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 150A Chassis Mount TO-249AA (Modified), D-60
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.5mA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):150A