HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 151-01950 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 151-01950
Manufacturer HellermannTyton
Description CBL CLAMP P-TYPE BLACK FASTENER
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Width:1.374" (34.90mm)
Type Attributes:180°, Ratchet, Ribbed
Type:Clamp, P-Type
Series:-
Screw Size:M12
Panel Thickness:-
Panel Hole Size:0.510" (12.95mm)
Packaging:Bulk
Opening Size:0.500" ~ 0.768" (12.70mm ~ 19.50mm)
Mounting Type:Fastener
Material Thickness:-
Material Flammability Rating:UL94 HB
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6; Steel
Length:4.138" (105.11mm)
Height:-
Features:Heat Stabilized, Impact Resistant, UV Resistant
Detailed Description:Cable Clamp, P-Type Black Fastener 0.500" ~ 0.768" (12.70mm ~ 19.50mm)
Color:Black
Bundle Center to Mounting Center:2.940" (74.68mm)