150208-2000-TH-WB
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 150208-2000-TH-WB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 150208-2000-TH-WB
Manufacturer 3M
Description CONN SOCKET 2MM 8POS SMD 15GOLD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:500VDC
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Series:1502
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:8
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Insulation Material:Thermoplastic
Insulation Height:0.183" (4.65mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Pick and Place
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:8 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Current Rating:1A