150184J63BB
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 150184J63BB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 150184J63BB
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.18UF 5% 63VDC AXIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Series:150
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.18µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Axial
Capacitance:0.18µF