HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 150-55948 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 150-55948
Manufacturer HellermannTyton
Description FIR TREE MOUNT 30LB 5.8"
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs1500 pcs
2500 pcs5000 pcs12500 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.138" (3.50mm)
Tensile Strength:30 lbs (13.61 kg)
Series:-
Packaging:500 per Pkg
Other Names:1436-1780
150-55948-ND
Mounting Type:Push Mount, Fir Tree
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Length - Approximate:6.00"
Length - Actual:0.492' (150.00mm, 5.91")
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:High Temperature
Detailed Description:Standard, Locking Gray 1.34" (34.00mm) 0.138" (3.50mm) 30 lbs (13.61 kg) 0.492' (150.00mm, 5.91")
Color:Gray
Bundle Diameter:1.34" (34.00mm)