HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 150-52693 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 150-52693
Manufacturer HellermannTyton
Description T50SOSFT6SD HIRHS BLK FT ASMY
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.181" (4.60mm)
Tensile Strength:50 lbs (22.68 kg)
Series:-
Packaging:500 per Pkg
Mounting Type:Push Mount, Fir Tree
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate:6.00"
Length - Actual:0.492' (150.00mm, 5.91")
Features:Heat Stabilized, Impact Resistant, UV Resistant
Detailed Description:Standard, Locking Black 1.22" (31.00mm) 0.181" (4.60mm) 50 lbs (22.68 kg) 0.492' (150.00mm, 5.91")
Color:Black
Bundle Diameter:1.22" (31.00mm)