14282-18PGT-300
Conxall / Switchcraft
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 14282-18PGT-300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 14282-18PGT-300
Manufacturer Conxall / Switchcraft
Description CONN RCPT MALE 18POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600V
Termination:Solder Cup
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:-
Shell Material:Polyamide (PA), Nylon
Shell Finish:-
Series:Maxi-Con-X®
Packaging:Bulk
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:18
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:-
Ingress Protection:Weathertight
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold