1422N4E12F
Hammond Manufacturing
1422N4E12F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1422N4E12F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1422N4E12F
Manufacturer Hammond Manufacturing
Description CABINET STEEL 12.7X60.1X72.1 GRY
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:645 lbs (292.6kg)
Ventilation:Non-Vented
Type:Equipment Cabinet
Style:Enclosed, Bottom, Front, Sides, Top
Shipping Info:Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Series:1422
Mounting Rails:-
Material:Metal, Steel
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Dual Door, Feet
Door:Steel
Dimensions - Panel:11.870" L x 56.000" W x 68.000" H (301.50mm x 1422.40mm x 1727.20mm)
Dimensions - Overall:12.690" L x 60.060" W x 72.130" H (322.33mm x 1527.30mm x 1832.10mm)
Detailed Description:Metal, Steel Equipment Cabinet Enclosed, Bottom, Front, Sides, Top 12.690" L x 60.060" W x 72.130" H (322.33mm x 1527.30mm x 1832.10mm) Gray