1414N4PHS16O6
Hammond Manufacturing
1414N4PHS16O6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1414N4PHS16O6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1414N4PHS16O6
Manufacturer Hammond Manufacturing
Description BOX S STEEL NATURAL 16"L X 14"W
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:26 lbs (11.8kg)
Thickness:14 Gauge
Size / Dimension:16.000" L x 14.000" W (406.40mm x 355.60mm)
Shipping Info:Shipped from Digi-Key
Series:1414 N4 PH
Ratings:IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:-
Material:Metal, Stainless Steel
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height:6.000" (152.40mm)
Features:Interior Panels
Detailed Description:Box Metal, Stainless Steel Natural Hinged Door, Lid 16.000" L x 14.000" W (406.40mm x 355.60mm) X 6.000" (152.40mm)
Design:Hinged Door, Lid
Container Type:Box
Color:Natural
Area (L x W):224 in² (1445 cm²)