12FR090E
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 12FR090E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 12FR090E
Manufacturer Ohmite
Description RES 0.09 OHM 2W 1% AXIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:-
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
Series:10
Resistance:90 mOhms
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:OH12FR090E
OH12FR090E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Current Sense, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:90 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Non-Inductive Metal Element