Weidmuller
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1227460000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1227460000
Manufacturer Weidmuller
Description TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM
(In US Dollars)
18 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:10mm
Wire Gauge or Range - mm²:0.5-2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG:12-20 AWG
Voltage - UL:600V
Voltage - IEC:1kV
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:-
Termination Style:Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series:Omnimate BL
Screw Size:-
Positions Per Level:10
Plug Wire Entry:180°
Pitch:0.300" (7.62mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Positions:10
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:-
Ingress Protection:IP20
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Header Orientation:-
Features:Ejector Latches, Retention Latches (Non-Wire Side)
Detailed Description:10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:20A
Current - IEC:24A