1210L175WR
Hamlin / Littelfuse
1210L175WR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1210L175WR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1210L175WR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 6V 1.75A 1210
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:600ms
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Series:POLY-FUSE®, 1210L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):20 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1210 (3225 Metric), Concave
Other Names:F4156CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.75A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Current - Trip (It):3.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.75A