1210L075/24PR
Hamlin / Littelfuse
1210L075/24PR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1210L075/24PR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1210L075/24PR
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.75A(hold) 1.5A(trip) 24VDC 100A 0.6W 0.1s 0.13Ohm SMD Solder Pad 1210 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30708 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:24V
Type:Polymeric
Time to Trip:100ms
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)
Size / Dimension:0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Series:POLY-FUSE®, 1210L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):400 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):130 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1210 (3225 Metric), Concave
Other Names:1210L07524PR
F4146TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Current - Trip (It):1.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):750mA