1210GC102KAZ1A
AVX Corporation
1210GC102KAZ1A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1210GC102KAZ1A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1210GC102KAZ1A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.067" (1.70mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Series:FLEXITERM®
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Other Names:478-4602-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:-
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination, High Voltage
Detailed Description:1000pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Capacitance:1000pF