1210E561K102KHT
Knowles NOVACAP
1210E561K102KHT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1210E561K102KHT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1210E561K102KHT
Manufacturer Knowles NOVACAP
Description CAP CER 560PF 1KV 1210
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.065" (1.65mm)
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Series:-
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Temperature
Failure Rate:-
Detailed Description:560pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor 1210 (3225 Metric)
Capacitance:560pF