1206Y1K53P90CCT
Knowles Syfer
1206Y1K53P90CCT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1206Y1K53P90CCT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1206Y1K53P90CCT
Manufacturer Knowles Syfer
Description CAP CER 3.9PF 1.5KV C0G/NP0 1206
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1500V (1.5kV)
Tolerance:±0.25pF
Thickness (Max):0.063" (1.60mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0 (1B)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:FlexiCap™
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:3.9pF ±0.25pF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
Capacitance:3.9pF