1206L175PR
Hamlin / Littelfuse
1206L175PR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1206L175PR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1206L175PR
Manufacturer Littelfuse
Description 1206L Series POLYFUSE? Lead-Free Surface Mount Resettable PPTC, 6V, 1.75A, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39169 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:500ms
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)
Size / Dimension:0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Series:POLY-FUSE®, 1206L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):90 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):20 mOhms
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Other Names:1206L175PRDKR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.75A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It):3.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.75A